تبلیغات
از همه جا و همه چیز - سه شهر بزرگ در خطر زلزله هشت و نیم ریشتری
 

کاربر مهمان، خوش آمدید!

 
 
منوی اصلی
لینکهای سریع

آرشیو ماهیانه
مهر 1387
شهریور 1387
خرداد 1387
آذر 1386

لینک دوستان
< br>
حمایت از ما

از همه جا و همه چیز

از همه جا و همه چیز

< br>
نظر سنجی
< br>< /script>سه شهر بزرگ در خطر زلزله هشت و نیم ریشتری

دنیای اقتصاد- جدیدترین نقشه‌های زمین لغزش در ایران نشان می‌دهد، شهرهای بزرگ تهران، تبریز و مشهد در پهنه‌ای با «شدت بسیار بالا» در معرض زلزله قرار دارند. این نقشه‌ها كه توسط سازمان زمین‌شناسی و اكتشافات معدنی تهیه شده، این سه كلان‌شهر را در رتبه شدت بسیار بالا تا هشت و نیم ریشتر، پذیرای زلزله دانسته است.

بقیه در ادامه مطلب

دنیای اقتصاد- جدیدترین نقشه‌های زمین لغزش در ایران نشان می‌دهد، شهرهای بزرگ تهران، تبریز و مشهد در پهنه‌ای با «شدت بسیار بالا» در معرض زلزله قرار دارند. این نقشه‌ها كه توسط سازمان زمین‌شناسی و اكتشافات معدنی تهیه شده، این سه كلان‌شهر را در رتبه شدت بسیار بالا تا هشت و نیم ریشتر، پذیرای زلزله دانسته است.

این نقشه‌ها كه توسط سازمان زمین‌شناسی و اكتشافات معدنی تهیه و در آن بانك اطلاعات زمین لغزش‌های كشور ارائه شده، این سه كلان‌شهر را در رتبه شدت بسیار بالا تا هشت ونیم ریشتر، (VIII) پذیرای زلزله دانسته است.

به گزارش روابط‌عمومی پایگاه ملی داده‌های علوم‌ زمین كشور، كارشناسان این پایگاه با توجه به نقش و اهمیت مطالعات زمین لغزش و تاثیرات اقتصادی و اجتماعی این پدیده زمین‌شناسی اطلاعات كاملی از زمین لغزش‌های ایران را در سایت این پایگاه (www.ngdir.ir) قرار دادند.

در این بانك اطلاعاتی پراكندگی زمین لغزش‌های ایران و اهم آنها به همراه نقشه این پدیده در كشور گنجانده شده است.
زندگی در حریم ممنوعه، امكان و فضاهای در معرض خطر زمین لغزش، چگونگی جلوگیری از این پدیده و كاهش اثرات تخریبی آن از دیگر مطالب این بخش است.
پدیده زمین لغزش یا رانش زمین همه ساله باعث خسارت‌های زیادی به راه‌ها، مناطق مسكونی، تاسیسات زیرساختی و شریانی كشور می‌شود.
از همین رو، تصمیم‌گیرندگان و دست‌اندركاران با استفاده از اطلاعات بانك اطلاعات زمین لغزش پایگاه ملی داده‌های علوم زمین كشور می‌توانند با برنامه‌ریزی بهتر از وقوع این پدیده و صدمات آن جلوگیری كنند.

البرز مركزی

زمین لرزه‌ها به عنوان عامل اصلی ایجاد بسیاری از حركت‌های توده‌ای مواد تشكیل دهنده زمین همچون زمین لغزش‌ها، سنگ افت‌ها، بهمن‌ها و روانه‌ها محسوب می‌شوند.
این نوع حركات دامنه‌ای در مناطق كوهستانی درصد قابل توجهی از خسارات كلی یك زمین لرزه را تشكیل می‌دهند.
بررسی‌های صحرایی در ایران نشان می‌دهد بیشتر زمین لغزش‌های قدیمی بزرگ محصول رویداد زمین لرزه هستند.

نخستین كاتالوگ لغزش‌های زمین لرزه‌ای در ایران 79 لغزش بزرگ را در پیش از سده بیستم با زمین لرزه در ارتباط دانسته است كه از این میان لغزشی در محدوده این مطالعه معرفی نشده و 16 زمین لغزش در پهنه پیرامونی البرز مركزی واقع است.

برآورد مقدماتی شدت زمین لرزه (INTENSITY) در ایران نشان می‌دهد شهرهای بزرگ تهران، تبریز، مشهد در پهنه با شدت بسیار بالا (با افزایش نگرانی‌ها در ارتباط با آسیب‌پذیری لرزه‌ای پایتخت ایران (شهر تهران)، تا سال 1383 در كنار مطالعات مقاوم سازی طرح‌های عمرانی مجموعه پروژه‌های ریز پهنه‌بندی لرزه‌ای، تحلیل خطر روانگرایی اثر ساختگاه حریم گسلش در این شهر و پهنه پیرامونی آن مطالعه شده یا در دست انجام است.

توسعه سامانه‌های شهری در مناطق كوهپایه‌ای و كوهستانی شمال تهران، لزوم مكان‌یابی پهنه‌های امن را بر مبنای بررسی ناپایداری لرزه‌ای شیب‌ها نشان می‌دهد.

در این میان تلاش برای تحلیل خطر رویداد لغزش‌های تحریك شده از زمین لرزه در پهنه شمالی تهران فرآیندی است كه به طور ویژه برای نخستین بار مورد بررسی قرار می‌گیرد.

برگرفته از : عصر ایران

لینك غیر مستقیم:http://www.loo3.com

شنبه 4 خرداد 1387 نظرات :  بیان 

انتقادات و پیشنهادات

صفحات و مطالب گذشته
Yahoo! Messenger جدید ترین نسخه نرم افزار
فکر می کنید اولین MP3 Player دنیا چه شکلی بوده است؟
دیدار خودمانی با گلشیفته فراهانی در پاریس
چه بخوریم تا پوستی سالم داشته باشیم؟
اول پیش واحد ازدواج را پاس کنید.
دستور توقف پخش “بزنگاه” صادر شد
خوردن زولبیا حرام است
دست نوشته ای زیبا از زهرا امیر ابراهیمی
مجرد های عاشق ، بخوانند!
بی اطلاعی گلزار از ممنوع التصویر شدنش
لطفا خجالت نکشید خطرناک است!
مرگ دختر و پسری در یك پارك تهران
فارسی نویسی در تلفن همرا با یك نرم افزار كم حجم
برنامه پخش زنده مسابقات فوتبال
محرومیت تماشاگران پرسپولیس - سپاهان در لیگ هشتم
آمار و اطلاعات
بازدیدها:
امروز:
دیروز:
مجموع بازدیدها:
اطلاعات سایت:
پست ها:
نظرات:

نویسندگان :
امید (52)
نویسندگان :
حمید (8)

پیوندهای روزانه

خبرنامه
با عضویت در خبرنامه از بروزرسانی این وبلاگ با خبر شوید

جستجو گر
  

پشتیبان

این قالب توسط Temp- Designer.Com طراحی و ترجمه شده.


 

صفحه اصلی |  تماس با ما |  پست الکترونیک |  اضافه به علاقه مندی ها |  طراح قالبPowered By Temp- Designer.Com Copyright © 2008 by Amirreza Keypour

www.mashhadteam.ir